Główny Urząd Statystyczny

Sprawozdanie Rb-70 o zatrudnieniu i wynagrodzeniach

Ozdobna grafika na pasku tytułowym po prawej (wykresy)

Instrukcja przekazywania kwartalnego sprawozdania Rb-70 o zatrudnieniu i wynagrodzeniach


Dotyczy dysponentów części budżetowych.

Podstawa prawna : Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 stycznia 2023 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 193).

Zasady sporządzania sprawozdania Rb-70 o zatrudnieniu i wynagrodzeniach za poszczególne kwartały 2022 r. (I, II, III, IV) w zakresie ujęcia wypłaconych w 2022 r. specjalnych dodatków motywacyjnych.

Sprawozdanie Rb-70 o zatrudnieniu i wynagrodzeniach jest źródłem informacji o poziomie zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń, uposażeń wypłacanych w danym roku w poszczególnych jednostkach i grupach pracowniczych. Dane pozyskiwane ze sprawozdania Rb-70 stanowią ważne źródło informacji wykorzystywane głównie przez Ministerstwo Finansów do celów analitycznych. W przypadku sprawozdania za IV kwartały danego roku wykorzystywane jest ono do sporządzania wykonania ustawy budżetowej w zakresie wynagrodzeń w państwowych jednostkach budżetowych a dane w nim zawarte podlegają także kontroli przeprowadzanej co roku w Ministerstwie Finansów przez Najwyższą Izbę Kontroli. Dodatkowy fundusz motywacyjny został utworzony w 2021 r. na podstawie ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Stosownie do postanowień art. 46a w roku 2021 pracownikom państwowej sfery budżetowej, (…), z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, można przyznać specjalne dodatki motywacyjne z utworzonego na ten cel w jednostkach dodatkowego funduszu motywacyjnego w wysokości 6% planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych i uposażeń. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami, środki z dodatkowego funduszu motywacyjnego, które nie będą wydatkowane przez dysponentów części budżetowych w pełnej wysokości w 2021 r., mogą być zrealizowane do dnia 30 listopada 2022 r. Zatem wynagrodzenia przeznaczone na przedmiotowy cel, które nie zostały wykorzystane w 2021 r. stanowią wydatki tzw. „niewygasające” i zostały wykazane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2021 nie wygasają z upływem roku budżetowego.

Z uwagi na powyższe regulacje pojawiły się wątpliwości w zakresie sposobu ujęcia w sprawozdaniach Rb-70 w bieżącym roku, wydatków wypłaconych w 2022 r. z przeznaczeniem na specjalne dodatki motywacyjne. Sprawozdania należy wypełniać zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji dotyczącej zasad sporządzania sprawozdania Rb-70 ujętej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Zgodnie z §16 pkt 11 tej instrukcji zawartej w ww. rozporządzeniu, w kolumnach 12 i 13 (dotyczy planu po zmianach) - wykazuje się wydatki klasyfikowane w §401-407 i § 479-480 klasyfikacji budżetowej, ustalone dla jednostki sprawozdawczej w ramach wynagrodzeń określonych w ustawie budżetowej na dany rok, tj. plan po zmianach wprowadzonych na podstawie obowiązujących przepisów przez dysponentów środków budżetowych. Natomiast na podstawie §17 ust. 1 w kolumnach 14 i 15 (dotyczy wykonania) kwoty wynagrodzeń powinny być ujmowane w wysokości zgodnej z kwotami brutto listy płac (łącznie ze składkami na ubezpieczenia społeczne opłacanymi przez ubezpieczonych oraz z zaliczką na podatek dochodowy od tych wynagrodzeń, niezależnie od terminu płatności). Należy przy tym wskazać, iż zastrzeżenie, że dane liczbowe wykazane w „Wykonaniu” według list płac brutto nie mogą przekraczać planu po zmianach wynagrodzeń, dotyczy wynagrodzeń, które są odpowiednio planowane i wypłacone w danym roku.

Zatem wypłacone w 2022 r. specjalne dodatki motywacyjne powinny zostać wykazane tylko po stronie wykonania, natomiast nie powinno wykazywać się ich po stronie planu z uwagi na fakt, iż środki na ten cel zaplanowane zostały w ustawie budżetowej na rok 2021 i wykazane po stronie planu w sprawozdaniu Rb-70 za 2021 r.

Takie ujęcie danych będzie stanowiło informację o wysokości wypłaconych wynagrodzeń i uposażeń w danym roku.

Główny Urząd Statystyczny udostępnia usługę skrzynki podawczej platformy ePUAP, na którą będą przyjmowane wnioski wysyłane przez podmioty jako tzw. pisma ogólne wraz z dołączonymi danymi w formie elektronicznej. Dane dotyczące sprawozdania RB-70 mogą być pozyskiwane w przekazanym oprogramowaniu lub z innych pakietów, które są wykorzystywane do przetwarzania danych na szczeblu jednostki sprawozdawczej. Dane ze sprawozdań Rb-70 należy przekazać w jednym z formatów: XLS, TXT lub DBF.


Oprogramowanie

Centrum Informatyki Statystycznej Zakład w Radomiu przekazuje nieodpłatnie nową wersję oprogramowania pozwalającą na usprawnienie przygotowania danych dla sprawozdania RB-70. Oprogramowanie pozwala na rejestrację danych z jednostek podrzędnych dla jednostki sprawozdawczej, sumowanie danych jednostkowych na dane zbiorcze, a następnie kontrolę i wydruk danych zbiorczych w układzie aktualnie obowiązującego formularza RB-70. Oprogramowanie umożliwia import danych z innych pakietów, które są wykorzystywane do przetwarzania danych na szczeblu jednostki sprawozdawczej.

Formularz Program Wprowadzone zmiany Instrukcja
RB-70 RB70v540.zip
dotyczy przetwarzania w roku 2023
  • Udostępniono generowanie formularza Rb-70 w formacie Excel w opcji Wydruki -> Druk formularza.
  • Program wyświetla w ostatniej linii ekranu głównego aplikacji ścieżkę do programu Rb70.exe.
  • Zmieniono dokładność rejestracji rubr9, rubr10, rubr11 do dwóch miejsc po przecinku dla podmiotów wprowadzających dane jednostkowe.
  • W opcji Dane -> Użytkownik wprowadzono dodatkowy znacznik dla jednostek podrzędnych. Po zaznaczeniu opcji Dysponent danych jednostkowych, dane zbiorcze rubr9 – rubr15 wprowadzane są z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Instrukcja instalacji